Home / Blog / Oprawa muzyczna ślubu
Częstokroć przyszłe Pary Młode planujące niesamowicie ważną ceremonię jaką z całą pewnością jest ślub, pamiętają o wystroju kościoła, kwiatach, świecznikach, dywanach itd, ale zapominają o niesamowicie ważnej sprawie, czyli o oprawie muzycznej.

A przecież wiadomo, że muzyka towarzysząca takiej podniosłej ceremonii, zbuduje niesamowity, magiczny wręcz można powiedzieć, nastrój.

Oprawa muzyczna ślubu

sala weselna

Zapewne dzieje się tak dlatego, że każdy doskonale zdaje sobie sprawę o tym, iż podczas mszy i tak zawsze towarzyszy muzyka, głównie organowa, ale również często można spotkać wokalistki lub nawet chór.

Ale z pewnością podczas własnej ceremonii chcielibyśmy usłyszeć utwory, które sami mamy możliwość sobie wybrać. Aktualnie większość księży prowadzących ceremonie ślubu, zgadza się również na wykonanie muzyki tzw. rozrywkowej, nie koniecznie związanej z tą instytucją kościoła, czy też religią.

Jaką oprawę muzyczną na ślub wybrać ?

Najczęściej wybierani są skrzypkowie (bądź skrzypaczki), gdyż ten instrument przepięknie wybrzmiewa w gmachach kościołów i znakomicie oddaje niepowtarzalność tej ceremonii.
Poniżej ceremonia ślubna z oprawą muzyczną wykonywaną przez skrzypaczkę z akompaniamentem gitarzystki. Motyw z muzyki rozrywkowej, doskonale znany z filmu Shrek, czyli "Hallelujah".

Przepięknie również brzmią zespoły smyczkowe, tercety, czy też kwartety. Koszt za taką oprawę muzyczną ślubu jest znacznie wyższy niż przy wynajęciu jednego skrzypka, ale też efekt jest inny. Brzmieniowo bogato, wizualnie również ciekawiej. Może trochę za wystawnie, ale co niektórym to nie przeszkadza, a nawet wręcz odwrotnie, jest to wielką zaletą.
Zobaczcie sami jak brzmi taki kwartet smyczkowy.

Kolejnymi muzykami spotykanymi na ślubach są muzycy grający na instrumentach dętych. Najczęściej spotykany jest flet i klarnet, rzadziej trąbka lub saksofon. Dźwięk instrumentów dętych również pięknie się komponuje z uroczystością ślubu, szczególnie instrumentów z dźwiękiem bardziej subtelnym jak flet czy klarnet.
Poniżej utwór Ave Maria J.S.Bach - Gounod wykonany na trąbce z akompaniamentem organów.

Oczywiście istnieje wiele instrumentów na których można przygotować niesamowitą oprawę muzyczną na ślubie. Jednym z takich instrumentów jest np. harfa.
Istnieją również przeróżne kombinacje instrumentalne i instrumentalno wokalne jak choćby: harfa, kontrabas, wiolonczela, czy harfa, flet, sopran, lub harfa i skrzypce. Do wyboru do koloru.

Marsz weselny - R. Wagner'a w duecie: harfa - skrzypce.