Home / Blog / Obowiązki Pana Młodego
Z biegiem czasu tradycje i obyczaje się zmieniają, jedne bardziej, inne troszkę mniej. Jak to wygląda w Polsce na przykładzie bardzo istotnej imprezy rodzinnej, która jest tradycyjnie, bardzo hucznie wyprawiana z okazji połączenia się Pary Młodej węzłem małżeńskim.

Z biegiem czasu tradycje i obyczaje się zmieniają, jedne bardziej, inne troszkę mniej. Jak to wygląda w Polsce na przykładzie bardzo istotnej imprezy rodzinnej, która jest tradycyjnie, bardzo hucznie wyprawiana z okazji połączenia się Pary Młodej węzłem małżeńskim.

Co do samych wesel to na pewno troszkę się w tej kwestii zmieniło, przyjęcia są bardziej oficjalne, wyprawiane w specjalnie do tego przeznaczonych domach weselnych, albo eleganckich restauracjach. Kiedyś głównie były to remizy OSP, czy też ogródki działkowe, a na wsiach stodoły, lub też imprezy pod gołym niebem.

Sporo się zmieniło w sprawie organizacji przyjęcia weselnego. Obecnie bardzo często narzeczeni sami organizują swoje wesele, więc automatycznie sami ponoszą koszty i nie ma tutaj problemu, kto, co powinien załatwić i za co zapłacić. Ale co jeżeli trafi się rodzina, która tradycyjnie chce wyprawić wesele i należy podzielić obowiązki ? Jeszcze całkiem niedawno nie było by z tym problemu, ponieważ obowiązki Pana młodego i Pani młodej były znane, a jak jest dzisiaj, czy przyszły Pan młody wie co należy do jego obowiązków ?

Od czego zacząć ?

Może od zakupu obrączek ? Tak, bo to Pan młody odpowiada za zakup obrączek, przy czym oczywiście powinien skonsultować ich model, wzór itd. z narzeczoną, tak będzie bezpieczniej.

Oczywistym jest także, że to przyszły Pan młody odpowiada za swój ubiór, oraz swoich świadków. Przy czy należy, rzecz jasna odpowiednio go dopasować do sukni ślubnej, oraz ogólnego stylu w jakim będzie odbywać się uroczystość zaślubin. Pisząc ubiór, myślę również o butonierce, która z kolei musi być dopasowana do bukietu Pani młodej, a bukiet z kolei, uwaga – również leży w gestii Pana młodego. Pewnie wielu panów w tym momencie mocno się zdziwiło, a nawet zaniepokoiło, bo kto się zna na bukietach ? Ale spokojnie, myślę, że żadna narzeczona nie będzie oponować, jeżeli zaproponujecie wspólny wybór bukietu.

Kolejny punkt to drobiazg dla prawdziwych facetów, z tym punktem sobie poradzicie:

Alkohol

Tutaj podział obowiązków jest raczej jasny, strona Pana młodego załatwia alkohol, a Pani młodej zadba o odpowiednie posiłki. Oczywiście alkohol, to nie tylko wódeczka weselna. Wart zatroszczyć się też o innego rodzaju trunki jak choćby wino. Rozsądnym (i wygodnym) wyjściem z sytuacji jest wynajęcie drink baru, który rozwiąże problem z wyborem różnego alkoholu, a dodatkowo spełnia rolę pewnego rodzaju atrakcji podczas wesela.

Czym do ślubu ?

Czyli kolejny problem Pana młodego. Dlaczego problem ? Bo wybierając środek lokomocji, którym Para młoda uda się do ślubu, a następnie na wesele, należy uwzględnić parę rzeczy. Przede wszystkim dopasować się do konwencji w jakiej przebiegać będą uroczystości. Zwrócić uwagę należy także na porę roku. W upalne dni, samochód bez klimatyzacji może być koszmarem, tak jak nieporozumieniem może okazać się wybór auta w stylu retro biorąc ślub zimą, lub mając do pokonania znaczną odległość. Częstym wyborem jest kabriolet, ale nieprzemyślany wybór tego typu auta, może się źle skończyć, o czym można sporo poczytać na forach ślubnych z relacji tych, co mają za sobą ową przyjemność.

Hej wesele tańcowało….

Ale żeby potańcowało, to by dobrze było jak by coś zagrało. Tutaj również Pan młody przejmuje ster i dokonuje wyboru oprawy muzycznej. Czy to będzie Dj, czy zespół muzyczny to już zadecydujecie wspólnie tak samo jak wspólnie dokonacie wyboru. Ale tradycyjnie obowiązek leży to po stronie Pana młodego. Tak samo jak zapewnienie upamiętnienia tych niepowtarzalnych chwil, czyli wynajęcie kamerzysty, czy fotografa, lub obu jak to bywa najczęściej.

A po wszystkim…

Czas wypocząć po trudach przygotowań i po hucznym weselu i udać się w podróż poślubną. Ciężko powiedzieć, że do obowiązek Pana młodego, bo w tej chwili jesteście już małżeństwem, więc wszystko wspólne, ale warto, chociaż na kilka dni wyrwać się i zapomnieć o wszystkich stresach, których Para Młoda doświadczyła w trakcie wielomiesięcznych przygotowań tych cudownych uroczystości.